Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


ΙΩΑΝΝΗΣ Α. ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ
 
ΦόρουμLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ελλάδα μου

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ADMIN
Admin
ADMIN



Ελλάδα μου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ελλάδα μου   Ελλάδα μου I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 04, 2014 5:17 pm

Κατακαημένη πατρίδα μου, σε έχουν δέσει με χοντρή τριχιά πολέμου, εκτέλεσης, σκλαβιάς, δουλείας, συνομωσίας, προδοσίας, πόνου, βίας...
Αφύσικα σε φυλάκισαν σε υγρό, υπόγειο κελί, με μικρό υψηλό καγκελόφραχτο παράθυρο, τσιμεντένιο κρεβάτι, και τρύπα στο πάτωμα…
Τρέχουν κάθε τόσο οι δεσμώτες σου κι αφουγκράζονται με τα αυτιά τους κολλημένα έξω από τη σιδερένια σκουριασμένη πόρτα…
Οχι, για άλλο λόγο, αλλά για να διαπιστώσουν εάν μέσα στο άφωτο κελί υπάρχει ζωή ή εάν τελικά έφτασε…ο αναμενόμενος επισκέπτης…
Χωρίς πολλά ρούχα, με λίγο νερό και ακόμα λιγότερο φαγητό, μόνον ένας μπορεί να είναι ο επισκέπτης: Ο θάνατος αυτοπροσώπως…
Ησουν εσύ Ελλάδα μου, που γέννησες Πολιτισμό, Δημοκρατία, Γράμματα, Τέχνες,  Ολυμπιακούς Αγώνες, Ήρωες, Ιστορία… Όμως, Έλληνες, ανθέλληνες, φίλοι, γείτονες, σύμμαχοι, ντόπιοι και ξένοι τοκογλύφοι, σε χρεώνουν, σε υπερχρεώνουν, σε κλέβουν, σε κατακλέβουν, τρώνε με βουλιμία τις «σάρκες σου»  και φυσικά, αδημονούν να καταβροχθίσουν ακόμα και «τα σπλάχνα σου!»
[/size]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.johnparts.gr
 
Ελλάδα μου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΕ: :: ΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ :: Η ελπίδα δεν πεθαίνει ποτέ-
Μετάβαση σε: